styczeń 2024
- 04.04.2024 09:19
- W styczniu zakończyliśmy I. semestr nauki i wybraliśmy się na długo wyczekiwane ferie. Wcześniej podsumowaliśmy efekty naszych działań w ramach całorocznego projektu dotyczącego zrównoważonego rozwoju.
KALENDARIUM
ZRÓWNOWAŻONA ŻYWNOŚĆ
Za nami pierwsza część projektu „Zrównoważony rozwój” poświęcona żywności. W styczniu podsumowaliśmy nasze dotychczasowe działania. W pierwszym semestrze uczennice i uczniowie badali, w jaki sposób produkowane są produkty spożywcze i jak ten proces wpływa na środowisko oraz zdrowie zwierząt i ludzi. Przyglądaliśmy się również uprawie owoców i warzyw. Dzieci i młodzież prowadzili doświadczenia, obserwacje, wyszukiwali informacje na interesujące ich tematy, na podstawie których stworzyli ciekawe prezentacje, plakaty i makiety zachęcające do wykorzystywania sezonowych i lokalnych produktów.
Wspólnie zastanawialiśmy się też, jak możemy przetwarzać żywność, aby jej nie marnować. Uczniowie klas młodszych sprawdzali, czy da się wysuszyć różne owoce i warzywa i jak ten proces wpływa na ich smak. Zdrowe chipsy z marchewki, rzepy, buraka, papryki, jarmużu, jabłka, gruszki i banana okazały się pyszne. Dzieci poznały także inne metody konserwowania i mrożenia, które pozwalają wykorzystać dostępne produkty przez dłuższy czas. Nie skończyło się na teorii. Klasy IIIa i IVc wykorzystały wiedzę w praktyce i wspólnie z wychowawczyniami przygotowały przetwory z produktów sezonowych.
Realizacja projektu uświadomiła nam, jak ważne są przemyślane zakupy i wybieranie produktów przyjaznych środowisku, zwłaszcza lokalnych, bez dodatku oleju palmowego. Już wiemy, jak przechowywać i przetwarzać żywność, by jej nie marnować i w jaki sposób możemy się nią dzielić, np. wspierając banki żywności. Przed nami kolejna część projektu – poświęcona odzieży.
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
W styczniu „graliśmy” wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Dziękujemy wszystkim, którzy wrzucili pieniądze do naszej puszki stacjonarnej lub zasilili e-skarbonkę. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
ŚWIATOWY DZIEŃ BRAILLE'A
Na początku stycznia obchodzimy rocznicę urodzin Louisa Braille’a – twórcy alfabetu dla osób niewidomych i słabowidzących. Uczniowie IIIc poznali historię życia Braille’a, który w wieku trzech lat, w wyniku wypadku, stracił wzrok. Jako kilkunastolatek zainspirował się wojskowym systemem korespondencji umożliwiającym odczytywanie rozkazów w ciemności. Trzecioklasiści poznali mechanizm alfabetu Braille’a i zapisywali nim swoje imiona.
URODZINY LEGO
28 stycznia 1958 roku duński przedsiębiorca Ole Kirk Christiansen zarejestrował patent na klocki LEGO. Aby uczcić rocznicę tego wydarzenia klasa IIIc, po powrocie z ferii, postawiła na twórczą zabawę. Uczennice i uczniowie – inspirując się Mogwartem, czyli bajkowym ośrodkiem rehabilitacji i fizjoterapii dla onkochorych dzieci tworzonym przez Fundację "Gdy liczy się czas” – budowali z klocków kolorowe szpitale dla najmłodszych: z placami zabaw, kinami i restauracjami. Na koniec każde z dzieci zaprojektowało ludzika LEGO.
DZIEŃ ŁAMIGŁÓWEK
29 stycznia IIIb obchodziła Międzynarodowy Dzień Puzzli, Łamigłówek i Gier Planszowych, Uczennice i uczniowie poznali tangramy, czyli chińskie łamigłówki składające się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych powstałych przez rozcięcie kwadratu. Podczas zajęć pojawiły się również inne gry, które sprzyjały integracji dzieci po feriach.
W ŚWIECIE SZTUKI
W ŚWIECIE TAŃCA NOWOCZESNEGO
W styczniu uczniowie klas młodszych wzięli udział w występie edukacyjnym pt." O najnowszych tańcach". Tancerze zaprezentowali dzieciom różne style tańca pochodzące z XXI wieku. W programie pojawiły się m.in. taniec jazzowy, taniec współczesny, teatr tańca, afro oraz różne tańce street dance.
SPOTKANIE POETYCKIE
Styczniowe spotkanie poetyckie klas trzecich miało wyjątkowo charakter, ponieważ uczennice i uczniowie spróbowali swoich sił w roli poetek i poetów. Dzieci samodzielnie napisały 8-12 wersowe utwory związane ze świętami oraz zimą. Wiersze były różnorodne – od poważnych i refleksyjnych, po pełne humoru. Dzieci udowodniły, że są prawdziwymi twórcami, a ich kreatywność nie zna granic.
NIEBANALNE LEKCJE
W POSZUKIWANIU SZCZĘŚCIA
Uczniowie klas V, podczas lekcji etyki, próbowali dowiedzieć się, jak ważne było dla ludzi na całym świecie szczęście. Najpierw omówili najważniejsze talizmany z różnych kultur. Następnie, dzięki zachowanym informacjom ze starożytności, dowiedzieli się, jak szczęście postrzegali filozofowie. Sięgnęli też po odkrycia nowoczesnej nauki, dowiadując się, jakie hormony są odpowiedzialne za odczuwanie konkretnych rodzajów szczęścia. Młodzież zwiedziła (wirtualnie) miejsca, które ludzie kiedyś utożsamiali z krainą wiecznej szczęśliwości – greckie Elizjum, współczesne Pola Elizejskie, czy polską Arkadię. W ramach podsumowania uczniowie wykonali plakaty w formie poradnika ,,Jak być szczęśliwym?”. Mogli tam zawrzeć nie tylko zdobyte wiadomości, ale także swoje spostrzeżenia.
HOW TO MAKE PIZZA?
W ramach szkolnego projektu "Zrównoważony Rozwój" uczniowie klas IIIa i IIIb upiekli swoje własne pizze. Zajęcia miały na celu promowanie slow food, czyli samodzielnego przygotowywania posiłków. Przy okazji uczniowie poznali nowe angielskie słówka nazywające przybory kuchenne, czynności związane z gotowaniem oraz nazwy produktów żywnościowych. Po gotowaniu i delektowaniu się pyszną pizzą, uczniowie zredagowali przepis na swoją pizzę w języku angielskim.
WIELOKULTUROWA UCZTA
Styczeń był naprawdę pyszny! Podczas lekcji etyki uczniowie Vc przygotowali dania z różnych państw i kultur. Kulinarna uczta była okazją do skosztowania: muffinków (USA), japchae (Korea Południowa), zupy z soczewicy (Syria), pielmieni (Rosja), humusu (Bliski Wschód), pasty jajecznej (Polska), guacamole (Meksyk), magdalenek (Francja) i szwedzkich klopsików (Szwecja). Aby lepiej poznać specyfikę niektórych smakołyków, uczniowie mogli zajrzeć do książki "Daj gryza".
LEKCJA HOKEJA
Uczniowie klas IV, w ramach lekcji WF, mieli okazję obejrzeć profesjonalny mecz hokeja, który rozegrały drużyny: Legia Warszawa i Olivia Gdańsk. Podczas wizyty na Torwarze uczennice i uczniowie poznali zasady gry i z wypiekami na twarzach śledzili emocjonującą sportową rywalizację. Większość kibicowała Legii, co zapewne pomogło drużynie z Warszawy wygrać mecz!
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły