grudzień 2023
- 04.04.2024 09:20
- W grudniu cieszyliśmy się magią nadchodzących Świąt! Poznawaliśmy bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje w Polsce i na świecie, wzięliśmy udział w Bednarskiej Akcji Charytatywnej, obejrzeliśmy jasełka, a 22. spotkaliśmy się, by wspólnie śpiewać i pierniczkować.
KARTKI Z KALENDARZA
BEDNARSKA AKCJA CHARYTATYWNA
6 grudnia, jak co roku, w naszej szkole odbył się kiermasz charytatywny. Cała społeczność szkolna mogła zakupić - ręcznie wykonane przez dzieci - kartki bożonarodzeniowe, choinkowe ozdoby, świeczniki, śnieżne kule, szkatułki, kolczyki i wiele innych pięknych przedmiotów. Bardzo dziękujemy wszystkim za aktywny udział i hojność. W tym roku zebraliśmy rekordową kwotę w wysokości 8515,24 zł i 10 euro. Demokratycznie zadecydowaliśmy, że pieniądze zasilą konta dwóch fundacji: SIEPOMAGA i Fundacji ADA.
FELIZ NAVIDAD!
Jest wiele sposobów, by rozwijać językowe umiejętności! Uczennice i uczniowie klas IV i V, wspólnie z nauczycielkami języka hiszpańskiego, wybrali taki, który umożliwia budowanie mostów pomiędzy społecznościami. Młodzież wzięła udział w projekcie wymiany kartek świątecznych ze Szkołą Podstawową nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie. Uczniowie z obu szkół bardzo się postarali, aby życzenia, napisane po hiszpańsku, sprawiły rówieśnikom radość. To wspaniałe doświadczenie.
W OCZEKIWANIU NA GWIAZDKĘ
W tym roku czas oczekiwania na Gwiazdkę umiliły nam kalendarze adwentowe. Czwarto- i piątoklasiści opracowali je zupełnie sami według własnego pomysłu. W okienkach pojawiły się m.in. inspirujące cytaty, ciekawostki oraz informacje o ludziach, którzy okazali innym serce.
DEGUSTACJA PRZETWORÓW
Pod koniec grudnia uczennice i uczniowie z IVc zaprosili koleżanki i kolegów z klas IV i V na degustację przetworów przygotowanych w duchu zrównoważonego rozwoju. Celem młodzieży było kształtowanie świadomości żywieniowej oraz promowanie zdrowego stylu życia. Dżemy, konfitury oraz marynaty zachwyciły degustujących, którzy podkreślali, że wyroby smakują jak te od babć!
JASEŁKA
20 grudnia klasa IIIa, na deskach nowej szkolnej sceny, wystawiła nietypowe jasełka. W pięknej oprawie muzycznej i choreograficznej do naszego polskiego tradycyjnego stołu zaprosiliśmy wędrowców z Ameryki Północnej, Południowej, Azji i Afryki. Widownia miała okazję poznać zwyczaje bożonarodzeniowe z odległych stron świata oraz posłuchać nietypowych aranżacji utworów świątecznych. Ciekawym elementem scenografii była oryginalna choinka ozdobiona bombkami symbolizującymi różne kontynenty.
KONCERT KOLĘD
22 grudnia spotkaliśmy się, by wspólnie śpiewać kolędy i piosenki świąteczne. Poszczególne klasy zaprezentowały utwory, które wcześniej ćwiczyły z nauczycielkami i nauczycielami. W repertuarze pojawiły się nie tylko piosenki po polsku, ale także po hiszpańsku, a nawet kolęda po łacinie i koreańsku. Dzięki miłej atmosferze mogliśmy poczuć magię świąt!
PIERNICZKOWANIE
Zgodnie ze szkolną tradycją, ostatniego dnia przed przerwą świąteczną, w każdej z klas odbyło się pierniczkowanie. Uczennice i uczniowie ozdabiali pierniki, śpiewali, wręczali sobie prezenty oraz wspólnie spędzali czas w świątecznej atmosferze. Tego dnia w szkole panował wyjątkowo świąteczny nastrój.
WARSZTATY I WYCIECZKI
SPOTKANIE Z PISARZEM
Klasa IIIc w grudniu wzięła udział w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke. Było ono okazją do rozmowy o różnych rodzajach książek i gatunkach literackich. Pisarz opowiedział też dzieciom o swojej twórczości, która – jak zdradził – bazuje na jego własnych doświadczeniach. Trzecioklasiści aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i zadawali pytania. Na koniec autor podpisał książki, które dzieci przyniosły z domu. Dał też autograf wszystkim uczennicom i uczniom naszej szkoły, czyli „Łobuziakom i Grzeczniakom”…
ZRÓB SOBIE NOTES!
Robienie notatek w ręcznie wykonanym notesie lub wklejanie zdjęć do przygotowanego przez siebie albumu z pewnością może stać się źródłem radości. Przekonali się o tym czwartoklasiści z IVc, którzy wybrali się do Sztukarni na warsztaty tworzenia notesów. Młodzież poznała techniki oraz narzędzia introligatorskie, a następnie uczestnicy zajęć, stosując się do instrukcji prowadzącej, wykonali własne notatniki.
JESTEŚMY ZMIANĄ!
Uczennice i uczniowie Vc, zainspirowani szkolnym projektem dotyczącym zrównoważonego rozwoju, odwiedzili EkoCentrum - Punkt Zwrotny, gdzie czekało na nich wiele atrakcji. Na początku odwiedzili pokój zagadek, w którym musieli rozwiązać interaktywne zgadywanki dotyczące fast fashion i segregacji odpadów. Później młodzież uczestniczyła w warsztacie na temat różnych aspektów fast fashion, m.in. wpływu szybkiej mody na środowisko.
TWÓJ GŁOS BRZMI ZNAJOMO
Z kolei klasa IIIb wybrała się do Kinoteki na warsztaty dotyczące pracy aktora dubbingowego. Trzecioklasiści zobaczyli studio nagrań i poznali kilku aktorów podkładających głos znanym i lubianym postaciom z bajek. Wykonali też ćwiczenia poprawiające dykcję i artykulację. Na koniec obejrzeli film animowany pt. "Po prostu super". To opowieść o tym, że warto wierzyć we własne siły, mieć marzenia, dążyć do celu i nie przejmować się niepowodzeniami.
LEKCJA BOŻONARODZENIOWA
Dlaczego ludzie obchodzą święta? Czy od zawsze ubieraliśmy choinkę? Co to jest podłaźniczka i czy pająka należy się bać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali uczniowie i uczennice IIIc podczas wizyty w Muzeum Etnograficznym. Na zajęciach dzieci poznały pochodzenie poszczególnych świątecznych tradycji, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Miały też okazję, by samodzielnie wykonać bożonarodzeniowe ozdoby.
PRAWDZIWA HISTORIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
W okresie przedświątecznym klasa IIb wybrała się do Muzeum Narodowego na zajęcia poświęcone Świętemu Mikołajowi. Dzieci dowiedziały się, gdzie i kiedy żył Święty Mikołaj. Zobaczyły też, w jaki sposób historię Bożego Narodzenia przedstawiali malarze i rzeźbiarze w różnych epokach.
W ŚWIECIE SZTUKI
MUZYKA RODEM Z NOWEGO ORLEANU
W grudniu uczniowie klas młodszych wysłuchali energetycznego koncertu w wykonaniu czterech muzyków, którzy zagrali dla nich standardy jazzowe i bluesowe na trąbce, banjo, tubie i perkusji. Na koniec artyści i słuchacze zaśpiewali wspólnie wesołą kolędę.
SPOTKANIE Z OP-ARTEM
Klasa IIb wybrała się do Desy, gdzie poznała dzieła przedstawicieli op-artu, m.in. Wojciecha Fangora i Henryka Stażewskiego. Dzieci miały okazje zajrzeć do magazynu ze sztuką, wysłuchały opowieści o tym, jak konserwuje się stare obrazy oraz uczestniczyły w symulacji aukcji.
O! PICASSO!
Z kolei trzecioklasiści z IIIb odwiedzili Muzeum Narodowe. Podczas warsztatów dzieci poznały wiele ciekawostek nt. życia oraz twórczości Pabla Picasso, m.in. dowiedziały się, ile artysta miał wzrostu, kiedy namalował swój pierwszy obraz, czy nudził się w szkole oraz po co przyjechał do Polski. Wizyta w muzeum okazała się bardzo ciekawa.
ŚLADEM WONKI
Uczennice i uczniowie klas IV i V wybrali się do kina na film pt. „Wonka”, którego inspiracją jest bohater książki Roalda Dahla pt. "Charliego i fabryki czekolady". To żywiołowe i pomysłowe wielkoekranowe widowisko z Timothée Chalametem w roli tytułowej pokazuje widzom młodego Willy'ego Wonkę pełnego pomysłów i zdeterminowanego, by zmienić świat dzięki swoim smakowitym wynalazkom. Film udowadnia, że to, co najlepsze w życiu, zaczyna się od marzenia.
KAJTEK CZARODZIEJ
Dzieci z klas IIa i IIIa obejrzały natomiast film pt. „Kajtek czarodziej”, który opowiada o nastoletnim chłopcu o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu. Klasowy psotnik pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności, które przejmują kontrolę nad życiem Kajtka. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy o obdarzonego magicznymi zdolnościami chłopca zaczynają rywalizować siły dobra i zła. To produkcja, którą warto zobaczyć!
NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ
Pierwszoklasiści z Ia i Ib oraz trzecioklasiści z IIIc obejrzeli film pt. „Sonia”. To przepiękna opowieść o dziecięcej wyobraźni, odwadze i przyjaźni. Reżyser zabiera widzów w podróż do krainy fantazji i pozwala spojrzeć na rzeczy zwykłe zupełnie inaczej. To historia o świecie, w którym zwierzęta na obrazach żyją, a przytulanki stają się przyjaciółmi.
NIEBANALNE LEKCJE
JAK POMAGAĆ ZAGROŻONYM GATUNKOM?
Na to pytanie umieją bez trudno odpowiedzieć uczennice i uczniowie IIb! W ramach cyklu „Lekcja z Rodzicem” zaprosili panią Anię (mamę Maurycego), która przez 10 lat pracowała w Fundacji WWF. Dzieci dowiedziały się, na czym polega działalność Fundacji oraz jakie gatunki zagrożonych zwierząt żyją na terenie Polski. Panda - maskotka WWF - poczuła się wyjątkowo dobrze pośród IIb.
NASZE WYBORY MAJĄ ZNACZENIE!
Do klasy IVb, w ramach projektu o zrównoważonym rozwoju, przyszła mama Tomka, pani Paulina Sobiesiak Penszko - socjolożka zajmująca się żywnością, rolnictwem i sprawami klimatu w Instytucie Spraw Publicznych. Pani Paulina przygotowała ciekawą prezentację o tym, jak nasze codzienne wybory zakupowe i jedzeniowe wpływają na rozwój rolnictwa i szerzej na klimat.
WSPÓLNA PASJA - LEGO
W ramach rocznego projektu "Wspólne pasje" Tadzio z Ia, wraz ze swoim tatą, poprowadzili lekcję, której bohaterami były klocki Lego. Obaj się nimi interesują i każdą wolną chwilę spędzają razem na budowaniu z klocków. Dzieci dowiedziały się, że pierwsze klocki Lego były drewniane i wymyślił je Duńczyk. Natomiast ich nazwa pochodzi od duńskiego skrótu "baw się dobrze". Trzeba przyznać, że bawiliśmy się wspaniale!
LEKCJE Z KSIĄŻKĄ
W grudniu nie mogło też zabraknąć lekcji z książką. Tym razem dominowały opowieści o tym, jak dzieci z różnych stron świata spędzają Boże Narodzenie. Teraz już wiemy, że w Wenezueli ludzie jadą do kościoła na wrotkach, a Japończycy umilają sobie święta tradycyjnym ciastem truskawkowym. Były też rozmowy o emocjach, w czym pomogły książka „Hotel dla uczuć” Lidii Brankovic oraz karty uczuć z wydawnictwa Dwie Siostry.
DOTKNĄĆ MATEMATYKI
Klasy IIIc oraz IIa i IIb uczestniczyły w kolejnym spotkaniu w ramach projektu "Dotknąć matematyki”. Gry i zabawy wzbudziły w dzieciach zainteresowanie matmą, a przy okazji rozwijały wybrane umiejętności matematyczne. Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu "Rozwiń się" za możliwość udziału w projekcie.
MODEL UKŁADU ODDECHOWEGO
Uczniowie i uczennice klas IV, podczas lekcji przyrody, przygotowali modele układu oddechowego. Każda grupa dokładnie przeanalizowała jego budowę, starając się odwzorować najważniejsze elementy, takie jak płuca, oskrzela, przepona i tchawica. W trakcie projektu młodzież zdobyła wiedzę na temat funkcji poszczególnych części układu oddechowego oraz lepiej zrozumiała, jak proces oddychania wpływa na nasze zdrowie.
PRZĘDZENIE LITER
Klasy czwarte wybrały się do Akademii pana Kleksa na lekcje kleksografii i przędzenia liter. Było przy tym wiele dobrej zabawy!
NA LODZIE
Trzecioklasistki i trzecioklasiści wybrali się wspólnie na łyżwy do COS Torwar, gdzie czekały na nich dwie trenerki. Mimo, że momentami było ciężko, uśmiechy nie schodziły z twarzy dzieci!
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły